O nas

Polacos de Polonia to blog poświęcony naszym doświadczeniom z podróżami. Nie uważamy, że miejsca które odwiedziliśmy są najbardziej dzikie na świecie, nie odkryliśmy chyba żadnych dziewiczych wysp, gór ani puszcz. Niektóre historie są chyba nawet trochę nudnawe. A jednak pisanie bloga sprawia nam frajdę i stanowi sposób na zachowanie naszych wspomnień od zapomnienia. Ostatnimi czasy blogów podróżniczych jest coraz więcej. Naszym zdaniem to doskonałe zjawisko! Podróże mogą zmienić człowieka. Czasem nawet na lepsze. Z tego powodu zachęcamy wszystkich – bądźcie otwarci na świat, weźcie plecak na ramię i uśmiech na buzię i ruszajcie na podbój naszej pięknej planety. Jeżeli w opisach naszych małych przygód znajdziecie przydatną informację albo poczujecie się zainspirowani, będziemy pękać z dumy!

Co Jowita napisała o Jakubie:

Gdyby miał supermoce zmieniłby świat na lepsze, martwi się że nie zdąży przeczytać wszystkich książek, które chce przeczytać przed śmiercią, przyszły pisarz, stawiający sobie wysokie poprzeczki, marzyciel, dużo mówi (czasem mądrze, czasem głupio), pamięta kto walczył w bitwie pod Wiedniem a zapomina co robił wczoraj.

Co Jakub napisał o Jowicie:

Gdyby miała supermoce pewnie i tak nie chciałoby się jej wyjść z łóżka. Ceni tradycyjne wartości, ale również piwo i dobrą wyżerkę. Ogląda filmy, których nikt nie zna i słucha zespołów muzycznych zanim staną się popularne ale nie jest typem hipstera. Zwykle jest spokojna, ale jak coś ją zdenerwuje to już nie

Poznaliśmy się ponad 8 lat temu (2005), pobraliśmy się ponad 3 lata temu (2011). Od tej pory jesteśmy dla siebie najlepszymi przyjaciółmi i kimś więcej. Podróże od początku były częścią naszego wspólnego życia, ponieważ dzielił nas dystans 500 km – w polskich warunkach pół dnia drogi. Motywem tych podróży była miłość, odkąd żyjemy razem, podróżujemy żeby poznać świat i zebrać wspomnienia, które jak Bóg da, będziemy pewnego dnia opowiadać naszym wnukom przy kominku : )

Dlaczego blog nazywa się Polacos de Polonia?

W większości krajów świata, gdy człowiek przedstawia się jako Polak, ludzie myślą, że jest z Polski. (Chyba, że powiesz I’m from Poland, wtedy wszyscy słyszą Holland ). Kiedy mieszkaliśmy w Hiszpanii zaskoczyło nas niejednokrotnie pytanie „Jesteście Polakami z Polski czy Polakami z Katalonii?”. Katalończyków nazywa się „Polakami”, co gorsza, jest to raczej określenie pejoratywne. Odstawiając na bok kwestię, dlaczego nazwanie kogoś Polakiem miałoby oznaczać coś złego, co wydaje nam się zupełnie niezrozumiałe, chcieliśmy dotrzeć do odpowiedzi na pytanie, skąd to określenie w ogóle się wzięło? Nikt nie wie. Teorii jest wiele, żadna jednak nie jest w stu procentach potwierdzona.

Przywołamy kilka z nich:

  • Katalończycy posługują się własnym językiem, który dla ludzi mówiących po kastylijsku brzmi tak niezrozumiale jak …polski (teoria o tyle dziwna, że kataloński naprawdę bardzo przypomina hiszpański, co innego taki baskijski…)
  • Wojska Franco zajęły Katalonię w tym samym roku co wojska Hitlera Polskę
  • Od udziału polskich ochotników w hiszpańskiej wojnie domowej
  • Katalońscy politycy bez przerwy rozmawiali o niepodległości Katalonii, tak samo jak politycy z Polski rozmawiali o niepodległości Polski, kiedy Polska nie była niepodległa.
  • Niektórzy uważają, że nazwa wzięła się z programu katalońskiej telewizji o nazwie „Polonia”. Skąd zatem wzięła się nazwa programu? Program jest dość młody, bardziej prawdopodobne, że to właśnie nazwa programu „Polonia”, wzięła się od nazwy „Polacos” stosowanej wobec Katalończyków. W ten sposób wracamy do punktu wyjścia warto zajrzeć jeszcze do TEGO artykułu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s