Skarby Hiszpanii, vol 2

Krótkie przypomnienie z poprzedniego wpisu: zrealizowaliśmy nasz cel, odwiedzając wszystkie 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii i z tej okazji opisaliśmy po krótce co jest do zobaczenia w każdym regionie Hiszpanii.

Kantabria (stolica: Santander)

W Kantabrii można cieszyć się pięknym północnym wybrzeżem, a jeśli nie macie ochoty na morze, zawsze możecie uraczyć się słynnym ciastem biszkoptowym Sobao. Cantabria jest ojczyzną Santander Banku, jednej z najbardziej rozpoznawalnych na świecie hiszpańskich marek. Nie potrzeba jednak imponujących zasobów na koncie, żeby nacieszyć oczy spacerem po Santanderze. W Kantabrii można również podziwiać malowidła w jaskini Altamira z malowidłami z Paleolitu (na chwilę obecną zarząd muzeum opracowuje nowe zasady wizyt). Flaga Kantabrii pozbawiona herbu na środku wygląda dokładnie tak jak polska. Jeśli odwiedzamy region w trakcie jakiegoś lokalnego święta, można poczuć jakby gorące powitanie było przygotowane specjalnie dla nas!

Kastylia-La Mancha (stolica: Toledo)

Kastylia-La Mancha to ojczyzna Don Kiszota z Manczy, wiatraków i pysznego sera manchego. Otoczona górami potrafi być bardzo gorąca latem i dość chłodna zimą. Perłą tej części Kastylii jest Toledo, uwiecznionej przez słynnego malarza El Greco, stara stolica Hiszpanii. Innym znanym miastem jest Cuenca, którą rozsławiły „wiszące domy”. Kto wie, czy prawdziwe znaczenie flagi Hiszpanii nie kryje się w butelce złotej oliwy pomiędzy dwoma kieliszkami czerwonego, kastylijskiego wina z Valdepeñas? Niezależnie od tego, czy tak w istocie jest, powinniście spróbować obydwu!

Kastylia-León (stolica: Valladolid)

Kastylia-León jest regionem bogatej kultury i historii, gdzie odnajdziecie takie skarby dziedzictwa narodowego Hiszpanii jak Alcázar i akwedukt Segowii, katedrę w Burgos czy średniowieczne mury Avili, pośród wielu innych zabytków. Region jest znany z czystej kastylijskiej mowy, więc jest dobrym miejscem do nauki hiszpańskiego a Uniwersytet w Salamance jest najstarszym w Hiszpanii, z historią sięgającą XII wieku. Tak jak w Kastylli-La Manchy, klimat jest bardziej kontynentalny, co wpływa na zmiany temperatury – powiedzenie na temat kastylijskiej pogody głosi „9 meses de invierno y 3 meses de infierno” (9 miesięcy zimy i 3 miesiące piekła). Jeżeli przybywacie z północnych stron, zima w Kastylii nie jest taka straszna ale różnice między ciepłymi i zimnymi miesiącami są naprawdę spore.

Katalonia (stolica: Barcelona)

Barcelona jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem Hiszpanii, więc bywa tam dość tłoczno. Mimo tego warto włączyć się w tłum gości, żeby zobaczyć cudowną architekturę Gaudiego, muzea, parki i plaże (Katalonia cieszy turystów wieloma pięknymi plażami). Katalończycy w Hiszpanii są znani z ciężkiej pracy. Stare powiedzenie głosi: „catalanes de las piedras hacen panes” (Katalończycy i z kamieni zrobią chleb). W tym samym czasie mieszkańcy Katalonii narzekają, że zbyt wiele owoców ich pracy wędruje w inne rejony Hiszpanii i marzą o niepodległości – temat prawie na pewno wypłynie przy jakiejkolwiek rozmowie o katalońskiej tożsamości. W Hiszpanii Katalończycy bywają nazywani „Polacos” (Polacy) i stąd właśnie wzięła się nazwa naszego bloga : ). Mają własny język, niemal tak słodki jak crema catalana – ich najsłynniejszy deser! A jeżeli jesteście fanami Georga Orwella, możecie sięgnąć po książkę „W hołdzie Katalonii”, w której opisał swoje doświadczenia z Hiszpańskiej Wojny Domowej.

Extremadura (stolica: Mérida)

Extremadura to ziemia konkwistadorów. Hernan Cortes, zdobywca państwa Azteków I Francisco Pizzaro, który podbił imperium Inków obydwaj byli „extremeños”, mieszkańcami Extremadury. Również Pedro de Valdivia i Inez de Suarez, konkwistadorzy Chile i wielu innych. Region jest znany z czerwonych papryczek i grupy rockowej Extremoduro (nazwę można spróbować przetłumaczyć jako „ekstremalnie twardzi”). To wszystko nie oznacza, że w Extremadurze nie można spokojnie wypocząć. Cesarz Karol I (Karol V w Niemczech), który położył podwaliny pod hiszpańskie imperium „nad którym nigdy nie zachodziło słońce” na starość zdecydował się abdykować i udał na zasłużoną „emeryturę” do klasztoru Yuste, właśnie w Extremadurze. Warto również odwiedzić stare miasto w Cáceres, zabytki archeologiczne w Méridzie i klasztor w Guadalupe.

Galicja (stolica: Santiago de Compostela)

Santiago de Compostela jest duchową stolicą Hiszpanii (albo i Europy) i słynnym centrum ruchu pielgrzymkowego, wiele dróg prowadzi do Santiago i wielu wędrowców zmierza doń pieszo z Francji lub i dalszych stron. W średniowieczu ludzie zwykli przedłużać wędrówkę z Santiago na przylądek Finisterre, co oznacza „koniec ziemi”, koniec świata. Dziś wiemy, że nie jest to tak naprawdę koniec świata, ale wielki Ocean Atlantycki wywarł głęboki wpływ na Galicję. Tam znajdziecie prawdopodobnie najsmaczniejsze owoce morza w Hiszpanii (naszym zdaniem również najlepsze piwo i chleb)! Galicja jest też znana z likieru Orujo. Galisyjczycy mówią w języku gallego, który jest mieszanką hiszpańskiego(kastylijskiego) i portugalskiego (Galisyjczycy zapewniają, że i hiszpański i portugalski pochodzą od gallego – kto wie, może mają rację). Kultura regionu jest interesująca, z korzeniami w celtyckiej przeszłości. Jednym z rezultatów, jest obecność dud w galisyjskich zespołach ludowych (grają na nich również Asturyjczycy).

Reklamy

17 thoughts on “Skarby Hiszpanii, vol 2

    • To prawda, może być trudno zdecydować od czego zacząć. Ważnym czynnikiem może być pora roku, latem ciężko wytrzymać na południu Hiszpanii, na połnocy jest wtedy przyjemnie ciepło. Zimą za to na południu jest super,a na północy już nie bardzo 🙂 Zależy kto co lubi!

  1. Fajny wpis, można zdecydować na szybko o czym więcej chce się poczytać. Na razie tylko odwiedziłem Barcelonę, a zaraz chyba zabiorę się do zbierania informacji o Kastylii 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s