Sztuka uliczna w Vitorii-Gasteiz

Stary rok postanowiliśmy pożegnać w Bilbao i była to bardzo dobra decyzja. Kraj Basków ma wiele do zaoferowania, z Vitorią-Gasteiz* jako stolicą. Populacja wynosząca mniej więcej 250,000 mieszkańców sprawia, że stołeczne miasto ma spokojną atmosferę i jest to jeden z powodów, dlaczego tak bardzo przypadło mi do gustu.

Drugi powód to street art. Vitoria-Gasteiz poczęstowała nas doskonałą porcją sztuki. Udaliśmy się do centrum informacji turystycznej z pytaniem co warto zobaczyć. Polecili nam zwiedzanie murali i dali mapę z ich szlakiem. Mapa ze szlakiem street artu! Świetne, co? Wszystko dzięki Itinerario muralístico de Vitoria-Gasteiz.

‚”Podstawowym celem IMVG jest tworzenie publicznych dzieł sztuki przez zrzeszanie profesjonalnych artystów i ludzi kroczących w życiu wieloma innymi drogami. W oparciu o wpółdziałanie, IMVG kreuje murale na fasadach budynków, zaczynając od średniowiecznej dzielnicy Vitorii-Gasteiz i poszerzając się o nowe okolice z upływem czasu. Wynikiem jest uliczna galeria gdzie proces i produkt dzielą wspólną wartość.”

Innymi słowami, gromadzą artystów, promują ich i nawet odkrywają nowych poprzez organizowane warsztaty. Niektóre z tych ścian-pełnych-sztuki bezpośrednio łączą się z miastem. Są częścią budynków, które tworzą Vitorię-Gasteiz, ponadto ich motywy zapraszają by dowiedzieć się czegoś więcej. Na przykład jeden przedstawia postaci grające w karty a miasto znane jest z muzeum kart do gry (i fabryki kart z dość długą historią). Mieszkańcy Vitorii-Gasteiz mogą również dzielić się swoimi pomysłami na nowe murale.

Cieszyliśmy się każdą chwilą w tym pięknym mieście. Oprócz nadzwyczajnych murali Vitoria-Gasteiz ma również piękną średniowieczną architekturę. Nasze uznanie zdobyła również  Belén (szopka). W Hiszpanii można zobaczyć dużo szopek w przeróżnych kształtach i formach, ale Vitoryjczycy zbudowali swoją przy „Nowej Katedrze”** z figurami rzymskich żołnierzy, pasterzy i pozostałych postaci biblijnych w prawdziwej skali. Wyglądało to naprawdę dobrze. Szkoda, że nie mogliśmy spędzić więcej czasu w Vitorii-Gasteiz!

*Oficjalna nazwa to Vitoria-Gasteiz. Właściwie Vitoria i Gasteiz to dwie odrębne nazwy jednego miasta, pierwsza w kastylijskim hiszpańskim, druga w języku Basków. To jak nazywanie Brukseli „Bruxelles-Brussel” albo Dublina „Dublin-Baile Átha Cliath”. 

**Artykuł z wikipedii wyjaśnia, że „Nowa Katedra” to właściwie nie jest katedra (tylko „Stara Katedra” na starym średniowiecznym mieście zasługuje na taką nazwę), ale pomimo to jest tak nazwana bo to całkiem duży kościół.

Reklamy

17 thoughts on “Sztuka uliczna w Vitorii-Gasteiz

  1. Czad! Świetne te murale i cała idea ich tworzenia + szlak ich tropem, koniecznie muszę to zobaczyć na własne oczy!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s